Budowa metra w Mumbaju

z udziałem Liebherr Components

W indyjskiej metropolii, Bombaju, obecnie budowana jest nowa linia metra. Ma to na celu poprawę natężenia ruchu i zatoru kolejowego w mieście. W tym gigantycznym projekcie firmie Robbins powierzono część prac związanych z wierceniem tuneli. Aby wykonać to zadanie, Robbins po raz kolejny polega na sprawdzonych łożyskach obrotu głównego, produkcji Liebherr.

Od czerwca 2018 r. Bliźniacze maszyny drążące Robbins Crossover TBM wykonały równoległe tunele o długości 2,8 km. Bliźniacze maszyny o przekroju 6,65m stosują innowacyjne rozwiązania, które są idealne do zastosowania w gruncie o geologii mieszanej. Są w stanie nie tylko wiercić w twardej skale, ale także działać na miękkim podłożu, za pomocą przenośnika ślimakowego na linii środkowej każdej maszyny z bramą grodziową i bramą wyładowczą. Mieszane grunty w Bombaju składają się z bazaltu, łupków ilastych, tufu i brekcji, a także możliwego ciśnienia wody do 2 barów. Taka mieszana geologia stanowi szczególne wyzwanie zarówno dla maszyn, jak i materiałów. To z kolei stawia wysokie wymagania również komponentom w wytaczarkach tunelowych.

Główne łożyska Liebherr są specjalnie zaprojektowane do wysokich ciągłych obciążeń i niezawodnego, ciągłego wiercenia. „Liebherr jest kimś więcej niż dostawcą, Liebherr jest partnerem, na którym możemy polegać, dostarczając najbardziej krytyczne komponenty do naszej maszyny”, mówi Mike Kolenich, dyrektor ds. Łańcucha dostaw w Robbins.

Trzyrzędowe łożysko wałeczkowe o średnicy 2640 mm zapewnia równomierny obrót i stabilne przenoszenie obciążenia na tarcze tnące, aby osiągnąć najwyższą jakość otworu. Ponadto Liebherr dostarczył koło zębate do projektu, mierzące średnicę 1924 mm.

„Ogólnie rzecz biorąc, Liebherr dostarczył doskonały produkt w ramach ograniczeń czasowych podanych przez klienta. Odwiedziliśmy zakłady Liebherr w Niemczech i byliśmy pod wrażeniem ogólnej organizacji linii produkcyjnej, czystego i wydajnego środowiska pracy oraz świadczonej obsługi klienta ”, wyjaśnia Matias Iovine, kierownik projektu Mumbai Metro w Robbins.

Ostatnie przełomowe momenty dla dwóch maszyn Crossover nastąpiły 3 października i 22 października 2019 r., Kiedy ukończyły 499 m tunelu między Vidhan Bhavan a stacjami Churchgate. Począwszy od 25 stycznia i 15 lutego 2020 r., Maszyny drążyły już swój trzeci odcinek i oczekuje się, że przebiją się w maju 2020 r. dystansie 700 m.

Oczekuje się, że projekt będzie w pełni operacyjny w grudniu 2021 r. Robbins i Liebherr mają jeszcze wiele do zrobienia